Najlepsza dieta 2017 – ranking

ranking najlepsza dieta 2017Jak co roku USA News opublikowało ranking „Najlepszych Diet” opracowany przez panel specjalistów żywienia, dietetyków oraz lekarzy zajmujących się cukrzycą, chorobami serca i otyłością.  Ocenie poddano 38 najbardziej popularnych diet. Każda z nich była oceniania w skali od 1 do 5 punktów pod kątem prostoty jej stosowania, dostarczanych przez nie niezbędnych składników odżywczych i co za tym idzie bezpieczeństwa stosowania, efektów osiąganych przy krótko- i długoterminowym odchudzaniu, prewencji oraz kontroli cukrzycy i chorób serca.

Wyniki zostały opublikowane w 9 kategoriach obejmujących m.in ranking generalny, najlepszą dieta odchudzająca (długo- i krótkoterminowa), najlepszą dieta komercyjną oraz dietę najprostszą w stosowaniu. Wyniki wszystkich kategorii oraz pełne listy rankingów znajdziecie na stronie US News

Wyniki rankingu najlepsza dieta 2017

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce rankingu najlepsza dieta 2017 utrzymała dieta DASH. Została ona sklasyfikowana na 1 miejscu w kategoriach najzdrowszej diety, najlepszej diety dla prewencji i kontroli cukrzycy, najzdrowszej diety dla serca.

Dieta DASH opracowana została przez amerykański Narodowy Instytut Serca, Płuc i Układu Krwionośnego w celu prewencji oraz obniżenia ciśnienia tętniczego (nadciśnienia). Jej podstawę stanowi spożycie składników bogatych w potas, wapń, białko i błonnik, niezbędne w przeciwdziałaniu oraz walce z wysokim ciśnieniem tętniczym. Jej stosowanie polega na spożywaniu odpowiednich ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, chudego białka oraz niskotłuszczowego nabiału. Unikać należy kalorycznych i zawierających duże ilości tłuszczu słodyczy i czerwonego miesa. Ograniczeniu ulega ilość soli.

Na drugie miejsce zestawienia powróciła dieta śródziemnomorska, która w 2016 roku w rankingu generalnym zajmowała miejsce czwarte. Dieta śródziemnomorska została oceniona jako najprostsza w stosowaniu oraz najlepsza dieta na bazie produktów roślinnych. Drugie miejsce w rankingu diety w prewencji i kontroli cukrzycy oraz najzdrowszej diety do stosowania. Czwarte miejsce w rankingu diety zdrowej dla serca.

Trzecie miejsce przyznane zostało diecie MIND, której głównym celem jest zapobieganie neurodegradacyjnym chorobom mózgu, zwłaszcza chorobie Alzhaimera. Jej stosowanie poprawia funkcjonowania pracy mózgu i układu nerwowego. Dieta MIND została opracowana w 2015 roku. Jest ona mieszanką diety DASH oraz diety śródziemnomorskiej, z naciskiem na spożywanie 10 grup produktów poprawiających działanie pracy mózgu.  Są to warzywa (zwłaszcza zielonolistne), orzechy, owoce jagodowe, fasola, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, oliwa z oliwek oraz wino. Produkty których należy unikać w diecie MIND to: czerwone mięso, masło i margaryny do smarowania, sery, ciasta i słodycze, potrawy smażone oraz typu fast food.

Diety których należy unikać

Warto przypatrzyć się także najniżej sklasyfikowanym dietom w zestawieniu. Zwłaszcza w kategorii zbilansowania diety pod kątem składników odżywczych, która bierze pod uwagę bezpieczeństwo stosowania diety. Lepiej jest więc ich unikać. Spośród popularnych w Polsce diet na końcu listy znajdują się m.in dieta Dukana, Atkinsa oraz dieta Paleo.

Facebooktwittergoogle_plusFacebooktwittergoogle_plus

1Komentarz

  • Dunia

    07/01/2017 at 20:06 Odpowiedz

    Wszystkieo najlepszego w nowym roku, mam nadzieje rozpoczac nowy rok od nowej dieta, ktora bedzie najlepsza dla „wiekowej „osoby?

Dodaj komentarz