Cukrzyca typu 1 – nowa rewolucyjna terapia

cukrzyca typu 1 lekarstwoBadacze z Instytutu INSERM pod kierownictwem Patricka Collombat udowodnili, że neuroprzekaźnik GABA (kwas gamma-aminomasłowy), używany czasami jako suplement diety, może doprowadzić do regeneracji komórek produkujących insulinę. To odkrycie zaobserwowane w badaniach na myszach i częściowo potwierdzone u ludzi daje nadzieje osobom chorym na cukrzycę typu 1.

Wyniki badań zostały opublikowane w przeglądzie Cell

Na czym polega cukrzyca typu 1?

Cukrzyca typu 1 nazywana jest także cukrzycą insulinozależna. Jest to choroba, w której dochodzi do niszczenia komórek β wysp trzustki (wyspy Langerhansa), odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Wskutek ich zniszczenia trzustka nie wydziela insuliny, hormonu, który pozwala obniżyć poziom cukru we krwi po spożyciu posiłków.

W poprzednich badaniach naukowcy wykazali, że możliwe jest odtworzenie komórek β w wyniku modyfikacji genetycznej komórek je przypominających : komórek α produkujących glukagon. W wyniku wymuszonej aktywacji genu nazwanego Pax4 we wszystkich komórkach α , komórki te odnawiały się i ulegały przekształceniu do postaci komórek β. Te badania nie były jednak możliwe do powtorzenia u człowieka pod względem genetycznym.

Cukrzyca typu 1- nowe możliwości terapii

Nowe badania udowodniły, że taki sam efekt można osiągnąć bez modyfikacji genetycznych, dzięki neuroprzekaźnikowi GABA. Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) występuję naturalnie w organizmie człowieka oraz jest dostępny w formie suplementu diety.

Badania wykonane najpierw na myszach udowodniły, że GABA prowadzi do ciągłej, ale kontrolowanej regeneracji i przemiany komórek α trzustki w komórki produkujące insulinę. Tak powstałe nowe komórki, nazwane komórkami beta podobnymi są funkcjonalne i potrafią „leczyć” cukrzycę wywołaną chemiczne u myszy.

Nastepnie podczas badań na ludziach, badacze zaobserwowali, że w wyspach Langerhansa  (zawierających jednocześnie komórki alfa i beta) po 14 dniach hodowli w obecności GABA liczba komórek alfa zmniejszyła się o 37% na korzyść wzrostu o 24 % ilości komórek produkujących insulinę.

Podobne rezultaty otrzymano u myszy, którym przeszczepiono 500 ludzkich komórek Langerhansa. A ich codzienną dietę wzbogacono o suplement GABA przez miesiąc. Badania te dają dużą nadzieję na możliwość wykorzystanie tego rozwiązania także u człowieka. Badacze planują przeprowadzenie testów klinicznych w celu weryfikacji możliwości zastosowania terapii GABA u osób chorych na cukrzycę typu 1.

Źródło : Communiqué – Salle de Presse Inserm Une molécule pour régénérer les cellules produisant de l’insuline chez les diabétiques

Facebooktwittergoogle_plusFacebooktwittergoogle_plus

2 komentarze

 • LaRijana

  09/01/2017 at 19:08 Odpowiedz

  Dzień dobry

  Niestety Informacje zawarte w komunikacie prasowym INSERM-u, na postawie którego powstał artykuł, nie zawierają informacji o procedurze prowadzonych badań. W przypadku wywoływania cukrzycy u myszy stosowanych jest wiele środków, na dodatek ten sam środek ale podany w różnych dozach i przestrzeni czasowej może prowadzić do zniszczenia bezpośredniego komórek beta lub wywołać reakcje autoimmunologiczne prowadzące do ich degradacji. Biorąc pod uwagę, że badania te są prowadzone w celu walki z cukrzycą typu 1 logiczne wydaje się testowanie komórek beta podobnych w warunkach cukrzycy o podłożu autoimmunologicznym. Będę Państwa informować na bieżąco jeżeli pojawią się nowe informacje INSERM-u związane z badaniami.

  Pozdrawiam

 • W. Fydrych

  08/01/2017 at 19:58 Odpowiedz

  Witam,
  Mam pytania do autora tego tekstu.
  Czytając napotkałem się na słowa, które mnie zainteresowały : „… potrafią „leczyć” cukrzycę wywołaną chemiczne u myszy….”
  Czy autor ma możliwość lub sam wie jak wywołuje się w chemiczny sposób cukrzycę i jakimi środkami ?
  Czy cukrzyca chemicznie wywołana ma te same struktury jak cukrzyca typu 1 – choroba autoimmunologiczna ?
  Czy te „nowe” komórki działają na cukrzycę typu 1 autoimmunologiczną czy tylko na cukrzyce wywołana chemicznie ?

  Proszę o wyczerpującą odpowiedzi

  Pozdrawiam W.Fydrych

Dodaj komentarz